-
- Küldetés Főiskolánk elnevezése egyben legfőbb küldetésére is utal: hogy a Buddha tanításának kapuját az érdeklődők előtt kitárja.
- Egyház Az egyház azzal a céllal jött létre, hogy a rendkívül sokszínű és gazdag buddhista hagyomány tanításait Magyarországon is közkinccsé tegye.
- Oktatás A buddhista Tanítás különböző formákat ölthet, de elsősorban magában az emberben van jelen, és a felébredés belső útjának járása során ismerhető meg.
- Közösségek A tanórákon túl egyénekre szabott, személyes mester-tanítványi viszonyt feltételező képzésre is van lehetőség, amely az alaposabb megismerést szolgálja.
Dzogcsen meditáció
Mi a dzogcsen?
A dzogcsen kifejezés, amely teljes tökéletességet jelent, egyfelől az egyén eredendő állapotára, vele született tökéletességére utal, másfelől a tanításokra, amelyek lehetővé teszik, hogy ezt az állapotot felismerjük.
A dzogcsen se nem vallás, se nem filozófiai rendszer, sokkal inkább az egyén eredendő állapotára vonatkozó tudás átadása, túl bármilyen faji, vallási vagy filozófiai öntudaton. A dzogcsen tudása bárkiben megjelenhet, függetlenül attól, hogy az adott személy követ-e valamilyen vallást - mint például a buddhizmust, kereszténységet, hinduizmust és így tovább -, avagy materialista, illetve egyáltalán nem hisz semmiben. A dzogcsengyakorlóvá válás nem vonja maga után, hogy bármit is megváltoztassunk életünkben, vagy hogy valamilyen rendszer 'követőivé' váljunk, illetve bármilyen, korlátozott fogalmakon alapuló filozófiához ragaszkodjunk.
A dzogcsenben a meditációnak nincsen semmilyen különleges tárgya, és nem gyárt tudati erőfeszítés révén mesterségesen megalkotott gondolati felépítményeket sem. A követendő viselkedésre a dzogcsen nem ír elő szabályokat. Minden tevékenységet az egyéni tudatosságnak kell uralnia.
A dzogcsentanítás igazi alapelve abban áll, hogy tudatunkat soha ne a kettőségen alapuló fogalmak határozzák meg, és hogy rendületlenül kitartsunk azon módszerek alkalmazása mellett, melyek lehetővé teszik számunkra, hogy felismerjük a tudat lényegének valódi állapotát.Meditációs gyakorlataink az önfelszabadulás elvét követő dzogcsen (szemde, longde és upadésa); az átalakulás módszerét követő anujóga-tantra; illetve a szútra alapvető elveit egyesítik magukban. Ezeken a gyakorlatokon bárki részt vehet, bár hatékonyságukhoz nélkülözhetetlen az átadás és az adott gyakorlatra vonatkozó szóbeli meghatalmazás (lung).
Helyszín: A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szertartásterme
Meditációt vezeti: Cser Zoltán